Od 4 grudnia 2023 r. sześciu spośród najlepszych studentów WIL PK, specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa uczestniczyło w pięciodniowym wyjeździe warsztatowo - szkoleniowym z technologii BIM w Kopenhadze

Jest to kolejna propozycja szkoleniowa Katedry Zarządzania w Budownictwie WIL PK dla studentów specjalności TOB.

W trakcie pobytu w Kopenhadze studenci mieli możliwość poznania m.in. technologii budownictwa modułowego na wodzie w dzielnicy Osterbro Nord oraz obiektu CopenHill jako przykładu nowoczesnego połączenia budownictwa przemysłowego ze sportem i rekreacją – projektowanego przy użyciu narzędzi BIM. Studenci odwiedzili Copenhagen School of Design and Technology - Københavns Erhvervsakademi (KEA), gdzie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Pana dr Jamesa Harty. Tematyka zajęć dotyczyła technologii BIM i systemu edukacji w KEA. Studenci mieli również możliwość poznania pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group (BIG). Jest to biuro, w którym projekty znane na całym świecie, takie jak m.in. Kopenhaska spalarnia odpadów ze sztucznym stokiem narciarskim na dachu CopenHill czy projekt budynku mieszkalnego West 57 w Nowym Jorku, wykonane były przy użyciu narzędzi BIM. Studentów oprowadził po siedzibie firmy absolwent Politechniki Krakowskiej pracujący w BIG - Bartłomiej Lew.

Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się”.

 

 

Katedra Zarządzania w Budownictwie WIL PK jest pomysłodawcą i inicjatorem wielu szkoleń dla studentów, których tematem jest zastosowanie technologii BIM w kosztorysowaniu i organizacji robót budowlanych.

To właśnie z inicjatywy pracowników Katedry p. dr hab. inż. Krzysztofa Zimy, prof. PK i dr inż. Damiana Wieczorka odbył się cykl bezpłatnych szkoleń dla studentów WL pn „Technologia BIM w kosztorysowaniu i organizacji budowy”.

Dotychczas odbyły się cztery szkolenia w okresie od kwietnia – grudnia 2022 r., a że cieszyły się dużym zainteresowaniem rozpoczęto właśnie ich kontynuację. W listopadzie 2023 r. uruchomiono kolejne dwie edycje.

Czas trwania szkoleń wynosi osiemdziesiąt godzin lekcyjnych. W ramach szkolenia studenci zapoznają się z programem Revit, Navisworks Manage, BIM360 Design. Program zajęć obejmuje m.in. modelowanie wybranych obiektów, automatyzację pracy w Dynamo, modelowanie Rodzin (bloki), symulację procesu budowy, chmurę punktów, inwentaryzację obiektu  oraz przedmiary. Zajęcia odbywają się w dwóch systemach -  w weekendy oraz w ciągu tygodnia. W każdej grupie  szkoleniowej jest 12 studentów. W większości są to studenci specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa (TOB), którym program szkolenia był dedykowany. Szkolenia, poprowadzone przez firmę bim.edu.pl, kończą się uzyskaniem Certyfikatu Autodesk.

Szkolenie zostało sfinansowane z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się”.




 

W ostatnim czasie Wydział odwiedzili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół.

27 listopada 2023, w śnieżne poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Macieja Urbana, dr inż. Teresę Zych). Uczniowie zdobywali wiedzę z technologii i właściwości materiałów budowlanych (kamienia, betonów zwykłych, betonów samozagęszczalnych, polimerów). Chińskie przysłowie mówi: "Nauczyciel otwiera drzwi, a uczeń wejść musi sam". Nauczyciele akademiccy "otworzyli drzwi" do wiedzy materiałowej. Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do wejścia do "otwartych drzwi", ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

4 grudnia 2023 uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół nr 1) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Teresę Zych). Zajęcia dotyczyły technologii i właściwości materiałów budowlanych (betonu, kamienia, ceramiki, polimerów). Leonardo da Vinci powiedział: "Mądrość to córka doświadczenia". Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do zdobywania mądrości/wiedzy przez doświadczenie, ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

Mocno wierzymy, że gościliśmy naszych przyszłych studentów.

 

7 grudnia 2023 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów przez Fundację Manuel António da Mota studentom kierunku Budownictwo i Transport.

Fundacja po raz drugi przyznała środki finansowe studentom narodowości ukraińskiej, którzy przybyli na terytorium Polski po rozpoczęciu działań wojennych na obszarze Ukrainy w lutym 2022 r. i w roku akad. 2022/2023 rozpoczęli kształcenie na WIL. 

Obecnie Fundacja Manuel António da Mota ufundowała 10 stypendiów wyróżniającym się w nauce studentom narodowości ukraińskiej.

W uroczystości wzięli udział Dziekan WIL dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, członkowie Zarządu firmy MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE Izabela Ciemięga i Olaf Fatalski oraz oczywiście stypendyści Fundacji.

Studentom serdecznie gratulujemy, a Fundacji Manuel António da Mota bardzo dziękujemy za udzielane wsparcie finansowe.

fot. Archiwum WIL PK

Informujemy o płatnych stażach oferowanych przez program Vulcanus in Japan. Wyjazdy są możliwe w trakcie trwania studiów magisterskich lub doktoranckich (studenci w momencie składania wniosku muszą znajdować się pomiędzy czwartym rokiem studiów, a przedostatnim rokiem doktoratu).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

Studenci przed rejestracją w systemie Vulcanus powinni skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej w celu sprawdzenia poprawności dokumentacji wymaganej przez organizację fundującą stypendia.

Z wielką dumą informujemy, że w XIV edycji Programu LIDER organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z zakwalifikowanych do finansowania jest projekt dr. inż. Krzysztofa Adam Ostrowskiego z Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych pt.: "Łańcuch kompozytowy nieprzewodzący ładunku elektrycznego wraz z systemem kotwienia".

Doktor jest jednym z trzech pracowników Politechniki Krakowskiej, który otrzyma grant w wysokości blisko 1,8 mln na realizację projektów badawczych o dużym wdrożeniowym potencjale. Pan Doktor kwotę wykorzysta na rozwijanie projektu.

Przypomnijmy, lekki i wytrzymały łańcuch kompozytowy, wykorzystujący surowce odpadowe z tworzywa sztucznego, ma się cechować specjalnymi właściwościami – przede wszystkim nie będzie przewodzić ładunku elektrycznego. Dzięki temu w przyszłości może być wykorzystywany do zabezpieczeń w zakładach przemysłowych oraz na szlakach turystycznych w wyżej położnych partiach górskich. Modyfikacja tworzyw sztucznych dodatkami i domieszkami pozwoli uzyskać wzmocniony kompozyt, dzięki czemu powstanie bezpieczny i trwały łańcuch  o optymalnej wytrzymałości mechanicznej i sztywności.

Gratulujemy i życzymy zespołowi dalszych sukcesów!

Źródło:

fot. Krzysztof Ostrowski / archiwum PK