Rozwój kolei dużych prędkości jest obecnie jednym z ważniejszych trendów w transporcie. Można się o tym przekonać, zarówno na podstawie prowadzonych inwestycji infrastrukturalnych na świecie (m.in. ponad 40 000 km linii dużych prędkości w Chinach), czy też analizując planowane przedsięwzięcia kolejowe w Polsce w ramach tzw. Komponentu Kolejowego CPK.
Jest to tematyka, która od kilkudziesięciu lat skupia najważniejszych specjalistów oraz decydentów politycznych z całego świata. Działania w tej materii koordynuje Międzynarodowy Związek Kolei (UIC), który raz na dwa lata organizuje światowy kongres kolei dużych prędkości. Tegoroczny, 11 Międzynarodowy Kongres Kolei Dużych Prędkości odbywał się w Maroku, w Marrakeszu, a jego przesłaniem było: „High-Speed Rail: The Right Speed for our Planet”.
W ramach 4-dniowych obrad (7-10 marca 2023 r.) uczestniczyło ponad 1 500 osób z całego świata. Udział brali także przedstawiciele naszego wydziału: dr inż. Sabina Puławska-Obiedowska (L6) oraz dr inż. Filip Janowiec (L5), którzy przedstawili referaty oraz reprezentowali Wydział oraz Uczelnie.
Warto podkreślić, że w ramach komitetu HSL UIC stworzony jest tzw. Alians Uniwersytetów, czyli współpraca uczelni, które zajmują się szerokorozumianą tematyką kolei dużych prędkości. Do Aliansu należy również Politechnika Krakowska, a w prace włączeni są pracownicy Wydziału Inżynierii Lądowej pod opieką Dziekana Andrzeja Szaraty. Nasi przedstawiciele również reprezentowali politechnikę w pracach Aliansu.
O szczegółach kongresu można przeczytać na jego stronie www: https://uichighspeed.org/.