Porozumienia

13 października 2023 r. Wydział Inżynierii Lądowej PK ponownie stał się stroną w umowie, a właściwie w dwóch umowach, które zostały podpisane w gabinecie JM Rektora.

Umowy z krakowską firmą Soneta Sp. z o.o. i EX7 ze Skawiny generalnie dotyczą wymiany doświadczeń; organizacji wspólnych konferencji, szkoleń, może nawet studiów podyplomowych oraz szeroko pojętej współpracy w zakresie badań i dydaktyki.

W zamian za pomoc w ekspertyzach, w rewanżu za wsparcie merytoryczne pracowników z WIL we wnioskowaniu o granty badawcze czy udział w przetargach, studenci naszego Wydziału otrzymają korzyści w postaci ofert praktyk i fundowanych nagród za prace dyplomowe.

Zapowiadane jest zorganizowanie pracowni do zajęć laboratoryjnych w temacie zarządzania magazynem wysokiego składowania, z użyciem autorskiego oprogramowania firmy EX7 pod nazwą XWMS, zintegrowanego z systemem enova365 firmy Soneta Sp. z o.o.

Powyższe ma służyć również zwiększeniu potencjału Katedry Systemów Transportowych oraz  zwiększeniu świadomości marki Soneta - enova365 i EX7 na rynku.

zdj. Jan Zych, JM Rektor PK z przedstawicielami firmy EX7

 

Zdj. Jan Zych, JM Rektor PK z przedstawicielem firmy Soneta Sp. z o.o.

 

Zdj. Jan Zych, Przedstawiciele firm Soneta Sp. z o.o. i EX7, JM Rektor PK, Dziekan WIL PK i przedstawiciele Katedry Systemów Transportowych

 

W dniu 11 kwietnia 2023 r. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata podpisał porozumienie o współpracy z firmą Atlas Ward. Firmę reprezentowali: Tomasz Ślęzak – Członek Zarządu Atlas Ward Polska, Piotr Nowak – Dyrektor krakowskiego oddziału Atlas Ward Polska oraz Łukasz Wieruszewski - Manager ds. Rozwoju Biznesu.

Firma Atlas Ward jest czołową firmą budowlaną zajmującą się budownictwem przemysłowym, szczególnie w zakresie magazynów i hal produkcyjnych. Zawsze stawia na innowacyjne rozwiązania łącząc oczekiwania inwestora z najnowszymi trendami w branży.

Głównym celem porozumienia jest swobodna wymiana wiedzy i transfer doświadczeń w obszarze kształcenia, wymiany studenckiej i wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych.

Ponieważ WIL kształci zarówno na kierunku budownictwo, jak i transport, dużą szansą na współpracę jest powiązanie naszych kompetencji na etapie projektowania obiektów kierunkując rozwiązania na najbardziej efektywne funkcjonalnie dla inwestora. W efekcie proces optymalizacji obiektu będzie uwzględniał wszystkie aspekty funkcjonalne i techniczne.

Niebagatelną rolę pełnić tutaj będzie wykorzystanie technologii BIM i kompetencji naszego Wydziału w poszczególnych etapach projektowania i wykonawstwa – począwszy od posadowienia, a skończywszy na konstrukcji całego obiektu. W procesie optymalizacji konstrukcji, znaczącą rolę odegra nasze laboratorium wiatrowe.

fot. Jan Zych, PK

Wspólne projekty rozwojowe, a także praktyki i staże dla studentów. Politechnika Krakowska i firma SAFEGE S.A.S – należąca do francuskiego koncernu SUEZ zajmującego się doradztwem inwestycyjnym w sektorze inżynierii budowlanej i środowiska – zawarły umowę o współpracy. Porozumienie zostało podpisane we wtorek, 25 lipca br.

Więcej na stronie głównej PK

Na zdjęciu: Kamila Kurowska-Gawryś, Dyrektor Generalna SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

 

Politechnika Krakowska i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych podpisały umowę o strategicznej współpracy w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. W Krakowskiej Hucie Szkła porozumienie sygnowali w piątek 23 czerwca 2023 r. rektor PK prof. Andrzej Szarata i dyrektor Instytutu dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk.

W ramach współpracy naukowej planowane są liczne projekty badawcze oraz tworzenie konsorcjów naukowo-badawczych (w tym międzynarodowych), które będą się koncentrowały na wdrażaniu innowacyjnych technologii przemysłowych. Przewidziana jest także wymiana kadry naukowej, organizacja staży naukowych oraz praktyk dla studentów. Absolwenci Politechniki Krakowskiej stanowią dziś istotną część zespołu pracowników Instytutu. – Naszym celem jest wzmocnienie pozycji małopolskich ośrodków naukowych nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. Połączenie sił naszych jednostek wzmocni potencjał naukowy, przyczyniając się do rozwoju naszego regionu. Jednocześnie stworzy mocny fundament, żeby ubiegać się o międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe m.in. w programie Horyzont Europa, gdzie pula środków to 95,5 mld euro. Łukasiewicz ma ambicje bycia liderem w pozyskiwaniu tego typu środków finansowych, a Politechnika Krakowska jest niewątpliwie idealnym partnerem dla takich planów jest w zakresie budownictwa  – mówi Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu.

W kontekście biznesowym, obie instytucje będą się wzajemnie uzupełniać, a nie konkurować. – Politechnikę Krakowską i Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych łączą podobne zainteresowania badawcze i wysoki poziom specjalizacji kadry naukowej. Podejmujemy już wspólne inicjatywy, a zawierając strategiczne partnerstwo wznosimy naszą kooperację na wyższy poziom – zaznacza rektor PK prof. Andrzej Szarata. – We współpracę zaangażowani będą przede wszystkim nasi eksperci z Wydziałów Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Materiałowej i Fizyki. Już dzisiaj naukowcy Politechniki – zwłaszcza z Katedr Inżynierii Materiałów Budowlanych oraz Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli – we współpracy z Instytutem realizują staże i wymiany pracowników, które zbliżają do siebie nasze instytucje i pozwalają na lepsze poznanie infrastruktury i wzajemnych kompetencji. Ta dobra praktyka przyczyniła się do podjęcia wspólnych działań m.in. w zakresie promowania doktoratów wdrożeniowych, poszerzania oferty badawczej dotyczącej m. in. oceny odporności ogniowej  materiałów i konstrukcji budowalnych. Wspólnych pól do działania mamy jeszcze wiele. Łącząc nasze potencjały stajemy się atrakcyjniejszym partnerem dla otoczenia przemysłowego. Zwiększamy też swoje szanse w aplikowaniu o środki na badania w naborach krajowych i programach europejskich.

Więcej na stronie głównej PK

Na zdjęciu: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor PK i dr hab. Paweł Pichniarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisują umowę

15 marca 2023 r. na Sali Senackiej Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej prof. Andrzej Szarata uścisnął dłonie przedstawicielom firmy EIFFAGE Polska Budownictwo S.A. Krzysztofa Stańczuka – Dyrektora Technicznego, Marka Kowalika -  Dyrektora Regionu Południowego, Członka Zarządu. Pan Dyrektor jest absolwenta naszego Wydziału! W spotkaniu brała udział również Pani Maria Jońca - HR Business Partner zajmująca się realizacją celów i strategii biznesowych firmy w obszarze zasobów ludzkich.

Współpraca ma polegać na swobodnej wymianie wiedzy i transferze doświadczeń. Studenci będą mogli odbywać w firmie EIFFAGE praktyki, wizyty zawodowe, wysłuchać przygotowanych przez specjalistów z firmy wykładów i brać udział w organizowanych dla studentów szkoleniach. Współdziałania obejmą pomoc w formułowaniu tematów prac dyplomowych, organizowaniu seminariów i konferencji, prowadzeniu doktoratów wdrożeniowych.

Naukowcy z naszego Wydziału będą prowadzić badania i nadzór naukowy nad działaniami przedsiębiorcy oraz wykonywać na jego potrzeby opracowywania opinii technologicznych.

 

 

zdj. Jan Zych (PK)