Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w piątek, dnia 5 stycznia 2024 roku o godzinie 10.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej podpisał ramowe porozumienie o współpracy z ICE Poland będącym podmiotem zależnym od Institution of Civil Engineers z siedzibą w Londynie.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony ICE Adrian Biesaga IEng FICE MRICS, Filip Trzeciak CEng MICE oraz Mateusz Kotlarski CEng MICE - reprezentanci ICE w Polsce, z ramienia WIL dziekan wydziału dr hab. Lucyna Domagała, prof. PK oraz Prodziekan dr hab. inż. Dorota Jasińska, prof. PK.

Institution of Civil Engineers jest jedną z najstarszych organizacji stowarzyszających inżynierów budownictwa z całego świata, która ma na celu wspieranie rozwoju i promowanie inżynierii lądowej poprzez organizowanie szkoleń, wydarzeń, publikacji oraz wdrażanie standardów i najlepszych praktyk w branży. ICE ma moc nadawania odpowiednika naszych polskich uprawnień, które są honorowane na całym świecie (na mocy porozumienia między ICE, a PIIB oraz również w Polsce).

Początkowa faza współpracy obejmuje ofertę członkostwa w Instytucie studentom Politechniki, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści w ich rozwoju i przyszłej karierze zawodowej. Powstanie komitet "Student Chapter" działającego przy Politechnice Krakowskiej. Celem działania "Student Chapter" ICE jest poszerzanie wiedzy oraz perspektyw studentów poprzez umożliwienie im międzynarodowej wymiany wiedzy na temat inżynierii i budownictwa na całym świecie. Uczestnictwo w komitecie pozwala na skorzystanie z wielu zalet, m.in.:

  • Wymianę informacji z inżynierami z całego świata oraz możliwość uczestnictwa w szkoleniach i prezentacjach na całym świecie
  • Możliwość organizacji eventów wewnętrznych i zewnętrznych, a także wsparcie ze strony ICE w ich organizacji
  • Bezpłatną możliwość korzystania z zasobów ICE (bibliotek, szkoleń online, prasy)
  • Uczestnictwo w wykładach, konferencjach i innego rodzaju wartościowych spotkaniach
  • Możliwość zdobycia finansowania do projektów naukowych oraz możliwość prezentowania projektów na forum międzynarodowym
  • Organizację wykładów i zapraszanie osobistości z branży na swoją uczelnię
  • Kolaborację z innymi komitetami "Student Chapters" na poziomie globalnym
  • Wsparcie ze strony starszych członków ICE w dalszej karierze zawodowej

Pozostałe punkty porozumienia obejmują:

  • umożliwianie praktyk i wizyt zawodowych studentów Uczelni w podmiotach współpracujących z Organizacją;
  • przygotowanie i prowadzenie przez członków Organizacji wybranych wykładów monograficznych dla studentów Uczelni;
  • wspólne formułowania tematów prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów Uczelni;
  • współpraca w zakresie zatrudnienia absolwentów Uczelni w jednostkach współpracujących z Organizacją;
  • organizowania i udziału w seminariach, webinarach, konferencjach naukowo-technicznych;
  • współpracy w zakresie aplikowania o projekty badawcze z podmiotami współpracującymi z Organizacją;
  • wsparciu studentów i absolwentów Uczelni w kwestiach członkowskich wewnątrz Organizacji

Partnerstwo między ICE oraz Politechniką, Wydziałem przyniesie wymierne korzyści studentom, szczególnie tym, którzy realizują studia w języku angielskim, ale też pozostałym członkom akademickiej społeczności na innych płaszczyznach współpracy.

 

fot. Jan Zych

 

18 kwietnia 2024 r. przedstawiciele naszego wydziału mgr inż. Jakub Grącki - wykładowca i opiekun Koła Naukowego Organizacji Budownictwa wraz ze studentami z koła: Aleksandrą Błyszczuk, Filipem Figas i Piotrem Greczkowskim odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu oraz Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie.

Podczas wizyty przedstawiono zasady rekrutacji na nasz Wydział. Studenci opowiedzieli o tym, jak się u nas studiuje oraz o udogodnieniach typu dodatkowe zajęcia z matematyki. Zorganizowano również mini konkurs, w którym nagrodami były zestawy gadżetów wydziałowych.

Spotkania odbyły się ramach działań promocyjnych Wydziału, które ma zachęcić uczniów do studiowania na WIL PK.

23 maja br. zapraszamy kandydatów na studia do poznania naszego wydziału ze strony naukowej i "studenckiej". Organizujemy dzień otwarty pod hasłem "Dzień Lądowca". Do udziału zapraszamy również naszych studentów - to Wasze święto!

W tym dniu przygotowaliśmy atrakcje zarówno dla kandydatów, by mieli możliwość poznać fragment życia studenckiego, ale i studentów - zorganizujemy Wam m.in.  targi pracy, na których ponad 20 firm przedstawi Wam oferty staży/praktyk i opowie jak skutecznie aplikować o pracę. Będą też przedstawiciele Katedr by opowiedzieć o procesie dyplomowania.

W programie przewidujemy m.in. "mini wykład", zwiedzanie laboratoriów, pokazy Kół Naukowych, konkursy Samorządu Studentów WIL i strefę gastronomiczno-rozrywkową.

Dzień Otwarty/Dzień Lądowca 2023 roku - film.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn BULIDER POLSKA.

Sukces studentów Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych PK!

Aleksandra Błyszczuk, Anna Paliga i Piotr Baran, studenci koła naukowego mostowców, działającego przy Katedrze Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych WIL PK, zajęli pierwsze miejsce w konkursie FoodBridge zorganizowany w ramach wydarzenia, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia 2024 r., infraDAYS 2024 Expo & Multi-Conference na kampusie Politechniki Krakowskiej.

Konkurs polegał na wykonaniu modelu mostu z makaronu spaghetti, który następnie poddany był próbie nośności na maszynie wytrzymałościowej. Most naszej drużyny o nazwie Al Dente przeniósł największą siłę (27 kg!) i uzyskał najwyższy stosunek nośności do masy własnej.

Druga z drużyn Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych w składzie Magdalena Kula, Mateusz Matyja i Jan Skwarczek zajęli bardzo dobre szóste miejsce.

W Konkursie startowało 12 zespołów.

Gratulujemy!

fot: zwycięzcy

 

fot. druga drużyna

Koło Młodych PZITB i Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zaprasza wszystkich, którzy planują w przyszłości ubiegać się o uprawnienia budowlane na spotkanie informacyjne.

Odbędzie się ono 8 maja 2024 r., o godz. 17:00 w Działowni, na kampusie PK ul. Warszawska 24.