W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju podczas warsztatów: „Zrównoważone budownictwo w programie Horyzont Europa” dr inż. Aneta Nowak-Michta (L-11) zaprezentowała historię sukcesu projektu MEZeroE. Spotkanie zostało zorganizowane przez Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia z Łukasiewicz-WIT, Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Cyfrowe Łukasiewicz-PIT oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw, jednostek badawczych oraz organizacji pozarządowych zainteresowani przystąpieniem do konkursów Horyzont Europa z zakresu zrównoważonego budownictwa. W pierwszej części spotkania przedstawiono możliwości, jakie daje Partnerstwo Built4People dla podmiotów tworzących innowacje w tym obszarze, przykłady realizowanych projektów oraz zasady najbliższego naboru wniosków w projektach z programu HoryzontEuropa. W drugiej części, podczas sesji pitchingowej, uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje innowacyjne pomysły i rozwiązania z zakresu architektury i budownictwa.

MEZeroE Measuring Envelope products and systems contributing to next generation of healthy nearly Zero Energy Buildings, Horizon 2020 No. 953157 realizowany jest na Wydziale Inżynierii Lądowej PK pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Arkadiusza Kwietnia (L-08) od stycznia 2021 roku.

Dnia 9 kwietnia 2024 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie odbyło się spotkanie informacyjne z kandydatami na studia na WIL.

Prezentacja Wydziału skierowana była głównie do uczniów klas czwartych o profilu matematyczno-fizycznym.

Wyrazy wdzięczności składamy na ręce Pani mgr Anetty Kapłon, która zorganizowała i koordynowała spotkanie prezentacyjne. Pragniemy także gorąco podziękować Dyrekcji V LO oraz Radzie Rodziców za umożliwienie przedstawicielom naszej Uczelni wizyty w tym prestiżowym Liceum.

Ofertę edukacyjną Wydziału Inżynierii Lądowej wraz ze szczegółowym opisem procesu rekrutacji oraz zasadami studiowania na naszej uczelni przedstawiły dr inż. Anna Dudzińska i mgr inż. Klaudia Śliwa-Wieczorek. Zwieńczeniem spotkania był konkurs na temat przekazanych treści. Uczniowie z determinacją i błyskotliwością odpowiedzieli na wszystkie pytania i odebrali zasłużone nagrody. Wszystkim maturzystom życzymy optymizmu, dużo wiary i połamania pióra!

Trzymamy za Was kciuku i do zobaczenia na WIL PK!

 

Politechnika Krakowska gościła rektorów 6 krakowskich uczelni w ramach audycji Radia Kraków pt. „Godziny rektorskie”. Przestrzenią, gdzie zgromadzili się rektorzy krakowskich szkół wyższych, była nowa placówka badawcza PK – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Uczestnicy audycji, której gospodarzem jest redaktor Jacek Bańka, tym razem skupili się na kwestiach związanych z przypadającymi na 7 kwietnia wyborami samorządowymi, a przede wszystkim zadaniami i inwestycjami, na które nowe władze samorządowe powinny zwrócić szczególną uwagę. – Mam nadzieję, że po wyborach samorządowych nasze uczelnie będą traktowane jako partnerzy w rozmowach, że będziemy wciąż mogli doradzać, a nasze zdanie będzie brane pod uwagę – powiedział rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Co miesiąc rektorzy krakowskich uczelni dyskutują na antenie Radia Kraków o problemach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Audycje odbywają się często w murach szkół wyższych. Tym razem goście programu mogli zobaczyć nowe laboratorium Politechniki Krakowskiej, znajdujące się na kampusie w Czyżynach. Nowe centrum badawcze przygotowuje się do oficjalnego otwarcia 30 stycznia.

Cała audycja „Godziny rektorskie” dostępna jest na stronie internetowej Radia Kraków.

Wydział Inżynierii Lądowej PK  chce ułatwić uczniom szkół zbliżonych profilem nauczania do rozpoczęcia budowania swojej kariery zawodowej właśnie na WIL. studenckiej. W ostatnich latach Wydział intensyfikuje działania w celu podpisania porozumień i objęcie patronatem klas zwłaszcza o profilu matematyczno-fizycznym czy informatycznym.

W dniu 10 kwietnia 2024 r do grupy objętych patronatem szkół dołączył Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie. Porozumienie podpisały Dyrektor Szkoły p. mgr inż. Dorota Matlęga oraz Dziekan WIL PK dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK. W spotkaniu brał udział również Wicedyrektor mgr inż. Sławomir Zbylut. Liczymy na owocną współpracę. Mamy nadzieję, że poprzez umożliwienie uczniom  udziału w otwartych wykładach, spotkań informacyjno-edukacyjnych i zajęć o uzgodnionej tematyce zachęcimy ich do wstąpienia w szeregi studenckie WIL.   

Aktualną listę szkół współpracujących z Wydziałem można sprawdzić tutaj.

Przypominamy również, że Wydział akceptuje coraz większa liczbę Konkursów i Olimpiad, które powodują dodanie ich laureatom ekstra punktów w procesie rejestracji na studia, a dla absolwentów techników przewidziane są dodatkowe punkty, uwzględniane w procesie rekrutacji.

 

 fot. Jan Zych

Od 4 grudnia 2023 r. sześciu spośród najlepszych studentów WIL PK, specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa uczestniczyło w pięciodniowym wyjeździe warsztatowo - szkoleniowym z technologii BIM w Kopenhadze

Jest to kolejna propozycja szkoleniowa Katedry Zarządzania w Budownictwie WIL PK dla studentów specjalności TOB.

W trakcie pobytu w Kopenhadze studenci mieli możliwość poznania m.in. technologii budownictwa modułowego na wodzie w dzielnicy Osterbro Nord oraz obiektu CopenHill jako przykładu nowoczesnego połączenia budownictwa przemysłowego ze sportem i rekreacją – projektowanego przy użyciu narzędzi BIM. Studenci odwiedzili Copenhagen School of Design and Technology - Københavns Erhvervsakademi (KEA), gdzie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Pana dr Jamesa Harty. Tematyka zajęć dotyczyła technologii BIM i systemu edukacji w KEA. Studenci mieli również możliwość poznania pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group (BIG). Jest to biuro, w którym projekty znane na całym świecie, takie jak m.in. Kopenhaska spalarnia odpadów ze sztucznym stokiem narciarskim na dachu CopenHill czy projekt budynku mieszkalnego West 57 w Nowym Jorku, wykonane były przy użyciu narzędzi BIM. Studentów oprowadził po siedzibie firmy absolwent Politechniki Krakowskiej pracujący w BIG - Bartłomiej Lew.

Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się”.

 

 

9 kwietnia 2024 r. w gabinecie Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyny Domagały, prof. PK, miało miejsce spotkanie z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem Sp. z o.o., Michałem Zagórskim. Podpisanie umowy, zdalnie odbyło się 18 marca 2024 r.

Dla Wydziału to wielka radość i duma, że absolwenci odnoszą sukcesy w pracy zawodowej, a w swojej drodze zawodowej nie zapominają o macierzystej uczelni i wracają przyczyniając się do jej rozwoju.

Przedsiębiorstwo Łęgprzem wspomoże bowiem organizację praktyk, umożliwi wizyty zawodowe oraz przeprowadzi wykłady dla studentów wydziału i będzie uczestniczyć w formułowaniu tematów prac dyplomowych. Nasi naukowcy będą prowadzić szkolenia, kursy, studia podyplomowe i doktoraty wdrożeniowe dla pracowników firmy; opracowywać ekspertyzy na potrzeby firmy i wspierać pracowników przedsiębiorstwa w aplikowaniu i realizacji projektów badawczych. Strony wspólnie planują organizować seminaria i konferencje.

 

fot. Jan Zych