Zachęcamy do udziału w Konkursie o nagrodę firmy ABB " Stwórzmy razem dobry klimat". 

Szczegółowe informacje i formularze na stronie konkursu. Termin zgłoszeń do 15 listopada 2023 r.

 

Politechnika Krakowska udostępniła rozwiązanie informatyczne, które umożliwia uzyskanie mLegitymacji studenckiej, czyli legitymacji studenckiej w smartfonie. mLegitymacja studencka działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzisz, że jesteś studentem, skorzystasz z ulg i zwolnień. Instrukcja obsługi. Zachęcamy do korzystania.

Serię szkoleń sfinansowanych z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się", z których skorzystali studenci studiów II stopnia na kierunku Budownictwo, na Wydziale Inżynierii Lądowej, specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa (TOB) zakończyło „Szkolenie praktyczne z Building Information Modeling – VR”.

Organizatorem szkolenia była Katedra Zarządzania w Budownictwie WIL PK, inicjatorami byli dr hab. inż. Krzysztof Zima, prof. PK oraz dr inż. Damian Wieczorek, którzy jednoczśnie byli opiekunami grupy studentów. Szkolenie odbyło się w grudniu 2023 r. i  trwało 3 dni. Zajęcia były prowadzone zarówno na budowie, jak i w sali komputerowej. W szkoleniu wzięło udział 10 studentów TOB, dla których specjalnie dobrano program szkolenia.

W trakcie szkolenia omówione zostało wykorzystanie technologii VR / AR na placu budowy. Odbyły się także praktyczne warsztaty z modelowania obiektów w technologii BIM i ich optymalizacja np. pod względem kosztowym. W części praktycznej studenci odbyli zajęcia na wybranej budowie, gdzie zostali zapoznani z charakterystyką pracy danej budowy oraz zostało omówione wykorzystanie technologii BIM w kontekście tej budowy. W trakcie zajęć na budowie odbyły się praktyczne warsztaty na budowie z wykorzystaniem elementów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR / AR) oraz wyświetlaczem rzeczywistości mieszanej. Ostatnia część szkolenia odbyła się w ośrodku Willa Austryjok w Poroninie, gdzie zorganizowane zostały ostatnie zajęcia i test kończący szkolenie. Na zakończenie studenci wzięli udział w kuligu oraz w biesiadzie grillowej wraz z opiekunami i prowadzącymi szkolenie.

przygotowali: Krzysztof Zima, Damian Wieczorek

 

Fot. archiwum WIL

 

 

 

Powstała pierwsza na świecie mapa startupów humanitarnych. Jest wśród nich firma z rodowodem z PK.

Fundacja Unsung Heroes opracowała pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi. Znalazł się na niej startup z Polski, Flex and Robust (rodem z Politechniki Krakowskiej), który opracował technologię wzmocnienia konstrukcji budynków, zapobiegając ich zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Dzięki tej innowacji, można osiągnąć realne oszczędności kosztów i uratować miliony istnień. Innowacyjna metoda pozwala na wzmocnienie konstrukcji remontowanych budynków, które uległy zniszczeniu np. wskutek trzęsienia ziemi. Polimerowe złącza podatne służą do przenoszenia obciążeń przy dużych deformacjach. Dzięki temu, że złącza skutecznie redukują naprężenia w materiałach kruchych, zwiększa się wytrzymałość całej remontowanej konstrukcji. Ich niezwykłe właściwości zostały potwierdzone w serii badań terenowych. Za powołanie i wprowadzenie nowej marki na rynek odpowiada spółka celowa Politechniki Krakowskiej INTECH PK.

FlexAndRobust Systems to spółka technologiczna oferująca opracowane przez naukowców Politechniki Krakowskiej. Twórcami nowatorskiego rozwiązania są prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień oraz dr hab. inż. Bogusław Zając, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej.

Fundacja Unsung Heroes przy pomocy nowoczesnych technologii dąży do rozwiązania globalnych problemów społecznych. Fundacja opracowała właśnie pierwszą na świecie mapę startupów humanitarnych, która pomaga łączyć firmy z organizacjami pomocowymi. Humanitarian-Tech Landscape 2023 powered by Unsung Heroes zawiera ponad 100 startupów w obszarach: żywieniowym, edukacyjnym, zdrowotnym, wsparcia klimatu czy gender.

The Faculty of Civil Engineering of the Cracow University of Technology kindly invites candidates from abroad to undertake second-cycle studies in English, partial or full, in the newly opened specialization Structural Design and Management in Civil Engineering.

The studies last three semesters and begin in March of every academic year.

Information on the rules of recruitment can be found on the IRO website.
 
FEEL INVITED!

W ostatnim czasie Wydział odwiedzili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół.

27 listopada 2023, w śnieżne poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Macieja Urbana, dr inż. Teresę Zych). Uczniowie zdobywali wiedzę z technologii i właściwości materiałów budowlanych (kamienia, betonów zwykłych, betonów samozagęszczalnych, polimerów). Chińskie przysłowie mówi: "Nauczyciel otwiera drzwi, a uczeń wejść musi sam". Nauczyciele akademiccy "otworzyli drzwi" do wiedzy materiałowej. Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do wejścia do "otwartych drzwi", ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

4 grudnia 2023 uczniowie Technikum Budowlanego (Zespół Szkół nr 1) w Limanowej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych (dr inż. Dominikę Dębską, dr inż. Małgorzatę Lenart, dr inż. Teresę Zych). Zajęcia dotyczyły technologii i właściwości materiałów budowlanych (betonu, kamienia, ceramiki, polimerów). Leonardo da Vinci powiedział: "Mądrość to córka doświadczenia". Może te zajęcia o charakterze empirycznym nie tylko zachęciły uczniów do zdobywania mądrości/wiedzy przez doświadczenie, ale także do kształcenia się w przyszłości na naszym Wydziale?

Mocno wierzymy, że gościliśmy naszych przyszłych studentów.