Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w piątek, dnia 5 stycznia 2024 roku o godzinie 10.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju podczas warsztatów: „Zrównoważone budownictwo w programie Horyzont Europa” dr inż. Aneta Nowak-Michta (L-11) zaprezentowała historię sukcesu projektu MEZeroE. Spotkanie zostało zorganizowane przez Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia z Łukasiewicz-WIT, Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Cyfrowe Łukasiewicz-PIT oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw, jednostek badawczych oraz organizacji pozarządowych zainteresowani przystąpieniem do konkursów Horyzont Europa z zakresu zrównoważonego budownictwa. W pierwszej części spotkania przedstawiono możliwości, jakie daje Partnerstwo Built4People dla podmiotów tworzących innowacje w tym obszarze, przykłady realizowanych projektów oraz zasady najbliższego naboru wniosków w projektach z programu HoryzontEuropa. W drugiej części, podczas sesji pitchingowej, uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje innowacyjne pomysły i rozwiązania z zakresu architektury i budownictwa.

MEZeroE Measuring Envelope products and systems contributing to next generation of healthy nearly Zero Energy Buildings, Horizon 2020 No. 953157 realizowany jest na Wydziale Inżynierii Lądowej PK pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Arkadiusza Kwietnia (L-08) od stycznia 2021 roku.

Pierwsze seminarium dotyczące sztucznej inteligencji: „Technologie AI na rynku transportowym” będzie organizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Małopolską Okręgową Izbę Budownictwa w Krakowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Politechnikę Krakowską w dniu 21 maja 2024 r.

Jeśli chcecie posłuchać, a także podyskutować o problemach i wyzwaniach związanych z AI zapraszamy! Podczas wydarzenia dowiecie się o stanie wiedzy, doświadczeniach, zastosowaniu oraz uwarunkowaniach etycznych i prawnych związanych ze sztuczną inteligencją.

Ramowy program seminarium:
09.00 - 10.00 - rejestracja uczestników
10.00 - 10.15 - Uroczyste otwarcie Seminarium
10.15 - 11.25 - Sesja I
11.25 - 12.15 - Dyskusja
12.15 - 12.45 - przerwa kawowa
12.45 - 14.45 - Sesja II, Dyskusja i Podsumowanie
14.45 - 16.00 - obiad

Warunki uczestnictwa w Seminarium na stronie wydarzenia i www.sitk.org.pl oraz w pliku.

Konieczna jest rejestracja w terminie do 14 maja 2024 roku.

 

 

 

W dniu 10 kwietnia 2024 r. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej podpisał ramowe porozumienie o współpracy z ICE Poland będącym podmiotem zależnym od Institution of Civil Engineers z siedzibą w Londynie.

W spotkaniu uczestniczyli ze strony ICE Adrian Biesaga IEng FICE MRICS, Filip Trzeciak CEng MICE oraz Mateusz Kotlarski CEng MICE - reprezentanci ICE w Polsce, z ramienia WIL dziekan wydziału dr hab. Lucyna Domagała, prof. PK oraz Prodziekan dr hab. inż. Dorota Jasińska, prof. PK.

Institution of Civil Engineers jest jedną z najstarszych organizacji stowarzyszających inżynierów budownictwa z całego świata, która ma na celu wspieranie rozwoju i promowanie inżynierii cywilnej poprzez organizowanie szkoleń, wydarzeń, publikacji oraz wdrażanie standardów i najlepszych praktyk w branży. ICE ma moc nadawania odpowiednika naszych polskich uprawnień, które są honorowane na całym świecie (na mocy porozumienia między ICE, a PIIB oraz również w Polsce).

Początkowa faza współpracy obejmuje ofertę członkostwa w Instytucie studentom Politechniki, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści w ich rozwoju i przyszłej karierze zawodowej. Powstanie komitet "Student Chapter" działającego przy Politechnice Krakowskiej. Celem działania "Student Chapter" ICE jest poszerzanie wiedzy oraz perspektyw studentów poprzez umożliwienie im międzynarodowej wymiany wiedzy na temat inżynierii i budownictwa na całym świecie. Uczestnictwo w komitecie pozwala na skorzystanie z wielu zalet, m.in.:

  • Wymianę informacji z inżynierami z całego świata oraz możliwość uczestnictwa w szkoleniach i prezentacjach na całym świecie
  • Możliwość organizacji eventów wewnętrznych i zewnętrznych, a także wsparcie ze strony ICE w ich organizacji
  • Bezpłatną możliwość korzystania z zasobów ICE (bibliotek, szkoleń online, prasy)
  • Uczestnictwo w wykładach, konferencjach i innego rodzaju wartościowych spotkaniach
  • Możliwość zdobycia finansowania do projektów naukowych oraz możliwość prezentowania projektów na forum międzynarodowym
  • Organizację wykładów i zapraszanie osobistości z branży na swoją uczelnię
  • Kolaborację z innymi komitetami "Student Chapters" na poziomie globalnym
  • Wsparcie ze strony starszych członków ICE w dalszej karierze zawodowej

Pozostałe punkty porozumienia obejmują:

  • umożliwianie praktyk i wizyt zawodowych studentów Uczelni w podmiotach współpracujących z Organizacją;
  • przygotowanie i prowadzenie przez członków Organizacji wybranych wykładów monograficznych dla studentów Uczelni;
  • wspólne formułowania tematów prac dyplomowych przygotowywanych przez studentów Uczelni;
  • współpraca w zakresie zatrudnienia absolwentów Uczelni w jednostkach współpracujących z Organizacją;
  • organizowania i udziału w seminariach, webinarach, konferencjach naukowo-technicznych;
  • współpracy w zakresie aplikowania o projekty badawcze z podmiotami współpracującymi z Organizacją;
  • wsparciu studentów i absolwentów Uczelni w kwestiach członkowskich wewnątrz Organizacji

Partnerstwo między ICE oraz Politechniką, Wydziałem przyniesie wymierne korzyści studentom, szczególnie tym, którzy realizują studia w języku angielskim, ale też pozostałym członkom akademickiej społeczności na innych płaszczyznach współpracy.

 

fot. Jan Zych

 

A jakie laboratoria można zobaczyć?

  • Laboratorium Chemii Budowlanej
  • pokaz badań prowadzonych w Katedrze Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli – „Wykorzystanie kamery termowizyjnej w budownictwie”
  • Laboratorium Inżynierii Ruchu Kolejowego (LIRK)
  • Laboratorium Materiałów i Nawierzchni Drogowych
  • Laboratorium komputerowe (zarządzanie przedsięwzięciem budowlanym w BIM)
  • Laboratorium Geotechniczne
  • Laboratorium komputerowe (BIM)
  • Akredytowane Laboratorium Materiałów i Konstrukcji Budowlanych
  • Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego – budynek-czujnik

 

Politechnika Krakowska i Polski Związek Narciarski rozpoczynają współpracę naukowo-techniczną.

List intencyjny o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych, w nowo otwartym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej WIL PK,  podpisali 5 marca 2024 r. w Krakowie Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN oraz prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK.

Współpraca uczelni i PZN służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich. Bazą do wspólnych działań będzie m.in. infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej.

Więcej na temat współpracy.

fot. Jan Zych, Od lewej: dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK; prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK; Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Galeria zdjęć ze spotkania.