W dniach 15-17 października 2023 r. Politechnika Rzeszowska w swoim ośrodku szkolenia szybowników w Bezmiechowej Górnej k. Leska zorganizowała szóstą edycję studenckich warsztatów drogowych, w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego, gdzie oczywiście nie zabrakło przedstawicieli z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Wydarzenie ma na celu utworzenie wspólnoty na rzecz edukacji i integracji studentów specjalności drogowej z różnych ośrodków.

W tegorocznych warsztatach uczestniczyli przedstawiciele szczęściu Politechnik: Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Krakowskiej i Śląskiej oraz Orlen Asfalt, który był głównym sponsorem wydarzenia.

Zespół Politechniki Krakowskiej, pod opieką dr inż. Piotr Zielińskiego z Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu, stanowili studenci V semestru studiów stacjonarnych WIL na kierunku budownictwo: Aleksandra Błyszczuk, Adam Bysina, Katarzyna Gajda, Piotr Kuraś, Faustyna Matuła i Maria Zgorzelska.

Warsztaty zainaugurowała niedzielna, wspólna kolacja uczestników. Zajęcia poniedziałkowe rozpoczęły się od wylosowania składu studenckich zespołów mieszanych (z różnych uczelni), a następnie ich integracji poprzez udział w zawodach polegających na zespołowym budowaniu wieży z klocków. W dalszej kolejności każdy zespół uczestniczył w czterech wybranych warsztatach, przygotowanych przez pracowników jednostek biorących udział w zjeździe. Poniedziałek zakończył się spotkaniem z instruktorem szybownictwa w hangarze, gdzie można było  zapoznać się z podstawami tego sportu, a każdy chętny mógł zasiąść w szybowcu. Dzień zakończył się wspólnym biesiadowaniem i graniem w planszówki.

We wtorkowy poranek uczestnicy opuścili gościnny ośrodek na górze Bezmiechowa i udali się do Babicy k. Rzeszowa. Na miejscu mogli zapoznać się z projektem budowy tunelu w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz obejrzeć z bliska tarczę TBM o średnicy 15 m, przygotowaną do wiercenia przedmiotowego tunelu. Całość wydarzenia została zwieńczona rozdaniem certyfikatów uczestnictwa i pamiątek w hotelu Hibiskus w Zarzeczu.

W kolejnej edycji Latający Uniwersytet Drogowy zawita do Krakowa. Studenci chętni do uczestnictwa w tym wydarzeniu już mogą kontaktować się z dr. inż. Piotrem Zielińskim (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Zdj. Politechnika Rzeszowska