Konkursy i nagrody

W  ubiegłym roku Fundacja Manuel'a António da Mota z Portugalii ufundowała stypendia dla studentów WIL PK pochodzących z Ukrainy i kształcących się w języku ukraińskim.Stypendia przysługują tym studentom, którzy uzyskali wysokie oceny podczas procesu rekrutacji na studia oraz utrzymują wysoką średnią wyników w nauce.

Większości się udało z powodzeniem zaliczyć zimową sesję egzaminacyjną 22/23. Tych, którzy nie zdołali zaliczyć semestru z powiedzeniem zastąpiła czwórka nowych stypendystów.

W semestrze letnim stypendia od Fundacji Mota Engil otrzymają również Yaryna, Oleksandr, Maksym i Yehor. Decyzje o przyznaniu stypendiów wręczył im Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK prof. dr. hab. inż. Andrzej Szarata (31.03.2023 r.). Gratulujemy!

Минулого року фонд Manuel António da Mota з Португалії профінансував стипендії для студентів інженерно-будівельного факультету Краківської Політехніки (WIL PK), які приїхали з України та навчаються українською мовою. Стипендії надаються тим студентам, які отримали високі оцінки під час вступних іспитів та мають високу середню успішність за семестр.

Більшість з них успішно склали зимову екзаменаційну сесію 22/23. Тих стипендіатів, хто не склав семестр з відзнакою, замінили четверо нових стипендіатів.

У літньому семестрі стипендії від Mota Engil також отримають Ярина, Олександр, Максим та Єгор. Рішення про призначення стипендій їм вручив декан інженерно-будівельного факультету Краківської Політехніки доктор. техн. наук, проф. Анджей Шарата (31.03.2023). Щиро вітаємо!


30 marca 2023 r. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej miał miejsce finał etapu okręgowego XXXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

W tym dniu piętnastu finalistów odebrało nagrody ufundowane przez Rektora PK, Dziekana WIL, FAKRO, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.  Na wręczeniu nagród oprócz Prorektora T. Kapeckiego i Dziekana WIL A. Szaraty byli obecni Stanisław Karczmarczyk (MOIIB), Łukasz Lewandowski (FAKRO), Artur Darłak i Paulina Gos (Stowarzyszenie Producentów Cementu) i Tomasz Zemanek (Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa).

To nie jest łatwa olimpiada - obejmuje zakres wiedzy z budownictwa, konstrukcji, technologii robót itp. czyli tego, czego, gdy rozpoczną studia na WIL, dopiero będą się uczyć. Pierwsza trójka laureatów: Jakub Sułkowski, Jakub Tarko i Mateusz Wójtowicz otrzymała laptopy / tablety ufundowane przez Rektora i Dziekana WIL. Wśród wszystkich nagród znalazły się również torby podarunkowe od sponsorów. Finaliści wezmą udział w finale centralnym, który odbędzie się w połowie kwietnia w Warszawie. Skromne, pamiątkowe upominki otrzymali również opiekunowie uczniów.

Do szkół Małopolski, z których wywodzi się najwięcej tegorocznych laureatów Olimpiady należą: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej i Zespół Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie.

Galeria zdjęć

fot. Jan Zych

Stowarzyszenie Inteligentne Systemy Transportowe ITS POLSKA zaprasza agendy rządowe i samorządy, uczelnie, dyplomantów, jednostki naukowo-badawcze i projektowe, stowarzyszenia oraz producentów i usługodawców rozwiązań ITS do udziału w XIII edycji konkursu LIDER ITS.

Patronat nad konkursem sprawuje Ministerstwo Infrastruktury.

Karta zgłoszenia

Zgłoszenia należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 30.06.2023 r.

Pogromcy Problemów poszukiwani! 1 marca 2023 r. ruszyła rejestracja do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, organizowanego co roku przez Fundację Jamesa Dysona. To wyzwanie dla pomysłowych studentów oraz niedawnych absolwentów kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem.

Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie rozwiązania konkretnego problemu za pomocą nauki. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje projekty, również te stworzone dla dobra naszej planety. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień lub też problem na skalę światową. Ważne jest to, by rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane. W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 26 500 zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie. Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 160 000 zł.

Do Konkursu Jamesa Dysona można zgłaszać się przez stronę internetową. Zgłoszenia trwają do 19 lipca 2023 r., dlatego warto zarejestrować się już teraz!

Od 2005 r. organizatorzy konkursu motywują przedsiębiorczych studentów i świeżych absolwentów studiów inżynierskich do rozwiązywania rozmaitych problemów o wymiarze globalnym, poczynając od kwestii środowiskowych, a kończąc na opiece zdrowotnej. Ubiegłoroczną edycję wygrał polski projekt SmartHEAL autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej. Laureaci zaprojektowali proste w obsłudze, nieinwazyjne i tanie narzędzie diagnostyczne ran przewlekłych, umożliwiające natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia, bez konieczności zdejmowania opatrunku.

Więcej informacji o Konkursie Nagroda Jamesa Dysona

Informujemy, że Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krakowie organizuje jubileuszową, 50tą edycję Konkursu na najlepszą pracę dyplomową I i II stopnia w dziedzinie transportu dla absolwentów wyższych uczelni Krakowa oraz innych Uczelni jeśli praca dotyczy tematyki transportowej Miasta Krakowa i Małopolski.

Do udziału w konkursie można zgłaszać prace, które zostały obronione w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. i spełniają wymagania Regulaminu Konkursu.

Pracę dyplomową wraz z dokumentacją należy złożyć w Biurze Oddziału SITK RP w Krakowie ul. Siostrzana 11 (pn-pt) w godz. 8-16 i na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 marca 2023 r. Do wniosku należy dołączyć dane adresowe autorów prac zgłoszonych do konkursu – w celu przesłania informacji o wynikach konkursu i zawiadomienia o terminie wręczenia nagród.

Oprócz nagród dla autorów prac dyplomowych przewidziano również wyróżnienia dla promotorów.

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez SITK i Zakłady Pracy przewidziane jest na przełomie maja i czerwca 2023 r.