Konkursy i nagrody
Sukces reprezentantki Polski w konkurencji Budownictwo Cyfrowe na Konkursie Euroskills 2023 w Gdańsku
W dniach 6-8 września 2023 roku odbyły się w Gdańsku zawody Euroskills 2023, którym patronuje europejska organizacja Worldskills Europe, a zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Worldskills Poland, przy współudziale wielu firm i uczelni partnerskich.
Politechnika Krakowska i Wydział Inżynierii Lądowej są partnerami edukacyjnymi Worldskills Poland od 2021 roku w konkurencji Budownictwo Cyfrowe, a dr inż. Jacek Magiera od samego początku tej inicjatywy, jeszcze od 2020 roku, współtworzył jej założenia i jest ekspertem krajowym Worldskills Poland w konkurencji Budownictwo Cyfrowe.
W konkursie jako reprezentantka Polski udział wzięła mgr inż. Dorota Cieślicka, która jeszcze jako studentka specjalności BIM na WIL PK wygrała Eliminacje Krajowe Worldskills Poland w listopadzie ub. r. Przez ostatnie 10 miesięcy Dorota Cieślicka przygotowywała się do zawodów przez intensywne treningi z ekspertem krajowym, a także biorąc udział w szkoleniach i pracując z trenerami wspomagającymi.
Konkurs jest rozgrywany jako test wielobranżowych umiejętności cyfrowych w budownictwie. Projekt konkursowy obejmował m.in. konfigurację środowisk informatycznych BIM, modelowanie branż architektonicznej i konstrukcyjnej, koordynację BIM, strukturyzację i modelowanie danych cyfrowych, wymianę danych w formatach natywnych i otwartych (np. COBie), modelowanie 3D i 4D, raportowanie. Zadania testowały znajomość nie tylko procesów i procedur BIM, ale i ogólniej środowiska normy ISO 19650 czy biegłości posługiwania się całym szeregiem programów BIM i elementów środowiska chmurowego BIM (konkurs jest rozgrywany w środowisku oprogramowania Autodesk, inicjatora i sponsora konkurencji w ramach organizacji Worldskills/Euroskills).
Trzy dni zmagań konkursowych to był czas intensywnej, wielogodzinnej pracy, wymagał ogromnego wysiłku i koncentracji, pracy w trudnych warunkach hal wystawowych Targów Amber Expo w Gdańsku (hałas, tysiące zwiedzających hale wystawowe, media). Ogłoszenie wyników i zdobycie brązowego medalu było niezwykłą nagrodą dla p. Doroty Cieślickiej, uwieńczeniem prawie rocznej pracy i zasłużonym docenieniem jest talentu i pracowitości. Gratulujemy!
Trzecie miejsce w Europie dla absolwentki specjalności BIM na WIL PK, Doroty Cieślickiej pokazuje także, że prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej studia z obszaru budownictwa cyfrowego i BIM plasują Politechnikę Krakowską w międzynarodowej czołówce uczelni czynnych w edukacji w tym obszarze. Ten medal to także sukces naszej uczelni i pracowników WIL PK, którzy specjalność BIM najpierw powołali do życia, a potem rozwinęli do światowego poziomu edukacji.
Zdj. Jacek Magiera
Zdj. FERS
Zdj. FERS
Konkurs z zakresu konstrukcji z betonu im. Marii Szerszeń dotyczy prac dyplomowych absolwentów drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych WIL PK i ma charakter cykliczny.
Celem Konkursu jest uczczenie pamięci Prof. Marii Szerszeń, promowanie wysokiego poziomu merytorycznego prac magisterskich, rozbudzanie inwencji naukowej, promowanie autorów i promotorów najlepszych prac dyplomowych z zakresu konstrukcji betonowych w środowisku akademickim. W edycji 22/23 Konkurs dotyczy prac obronionych w terminie do 24 września 2023. Szczegóły i sposób zgłaszania prac znajduje się w Regulaminie Konkursu.
Termin składania prac: do 26 września 2023 r.
Formularze:
Formularz zgłoszeniowy
Oświadczenie uczestnika
Oświadczenie promotora
Zaświadczenie o obronie
Rozstrzygnięcie konkursu: 27 września 2023 r. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Nagroda pieniężna za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie wynosi 500 USD, drugiego miejsca 300 USD, trzeciego miejsca 200 USD (kwoty brutto).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
W imieniu Komisji Konkursowej
Prof. dr hab. inż. A. Winnicki, Katedra Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych L-1