Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca do udziału w wyborach. "Nasz udział w wyborach jest nie tylko wyrazem obywatelskiej odpowiedzialności, lecz także sposobem wpływania na kształt spraw zasadniczych" - napisano w apelu. "Przed nami wybory parlamentarne, moment istotny dla naszej demokracji oraz dla przyszłości nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Nasz udział w wyborach jest nie tylko wyrazem obywatelskiej odpowiedzialności, lecz także sposobem wpływania na kształt spraw zasadniczych. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich Państwa do udziału w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu i do oddania ważnego głosu" - zaapelowała Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "My, ludzie nauki, przyczyniamy się do rozwoju społeczeństwa, gospodarki i kultury. Decyzje podejmowane na szczeblu parlamentarnym mają znaczący wpływ na warunki pracy, finansowanie badań, innowacje oraz na jakość całego procesu edukacji. Państwa udział w wyborach to nie tylko wybór przedstawicieli, ale również możliwość wskazania priorytetów, jakie chcielibyśmy wprowadzić. Niezależnie od tego, czy jesteśmy nauczycielami akademickimi, badaczami, doktorantami, pracownikami administracji i służb wspomagających instytucje nauki i edukacji, czy też wciąż zdobywającymi wiedzę i umiejętności studentami, dzięki udziałowi w wyborach nasz głos ma znaczenie dla decyzji podejmowanych na poziomie parlamentarnym i rządowym" - podkreśliła rada w apelu, popisanym przez przewodniczącego prof. Marcina Pałysa.

Źródło: Nauka w Polsce

Szkoły, które ściśle współpracują z Wydziałem, te, które jeszcze rozważają tę możliwość oraz wszystkie te, które chcąc wesprzeć swoich uczniów i przyczynić się do wyróżnienia szkoły informujemy o otwarciu konkursu organizowanego przez Politechnikę Krakowską pod nazwą „M-Ar-Che-F”!.

Konkurs będzie trwał do 29 lutego 2024 r. (rejestracja uczestników do 31 stycznia 2024 r.). Ma na celu zainteresowanie uczniów szkół ponadpodstawowych takimi dziedzinami, jak: matematyka, architektura, chemia, fizyka, informatyka i budownictwo. Stanowi on też zachętę dla szkół, by podjęły współpracę z PK w celu lepszego przygotowania uczniów do podjęcia studiów technicznych. Poprzez udział w konkursie uczniowie zapoznają się również z platformą e-learningową, która używana jest na wielu polskich uczelniach.

Lista kursów w zakresie budownictwa, które aktualnie mogą wybierać uczestnicy konkursu:

  • „Jak czytać rysunek architektoniczny?”
  • „Jak poprawnie wykonać pomiar kamerą termowizyjną?”
  • „Budownictwo energooszczędne”
  • „Zaawansowane materiały konstrukcyjne"  


Regulamin konkursu „M-Ar-Che-F”
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej http://szkoly.pk.edu.pl/

 

Na uczelnię, wrócili Ci, którzy zakończyli studia 25 lat temu!

W dniu 16 września 2023 roku w Politechnice Krakowskiej odbyło się spotkanie absolwentów rocznika 1993-1998 Wydziału Inżynierii Lądowej.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną fotografią na dziedzińcu PK, następnie absolwenci zwiedzili budynek główny, z najbardziej zapamiętanymi z czasów studiów salami 201 i 406, a także nowymi sponsorowanym przez firmy salami m.in. 401. Po wspólnym spacerze po kampusie uczestnicy spotkania obejrzeli również nowoczesne sale w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”. Zwiedzanie kampusu zakończyło się w budynku dawnego Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych wraz z zapoznaniem się z ofertą i infrastrukturą akredytowanych laboratoriów WIL oraz pracą organizatorek spotkania.

Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali drobne upominki, informatory o Wydziale oraz plakietki, które ułatwiły rozpoznanie po 25 latach podczas części towarzyskiej spotkania, która odbyła się w klubie Prominent.

W spotkaniu uczestniczyło 70 absolwentów, którzy obecnie pełnią funkcję prezesów zarządu, kierowników kontraktów, kierowników budów, inspektorów nadzoru w znanych firmach budowlanych m.in. Warbud, Budimex, Oknoplast, Sarivo, NDI, Mostostal, Geotechnika Południe, czy Sweco. Znaczne grono zajmuje się projektowaniem konstrukcji w przeważającej większości w ramach własnych biur projektowych. Wśród absolwentów są również pracownicy Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy też Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Spotkanie zorganizowały dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK (L-2) oraz dr inż. Aneta Nowak-Michta (CCB).