9 kwietnia 2024 r. w gabinecie Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyny Domagały, prof. PK, miało miejsce spotkanie z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem Sp. z o.o., Michałem Zagórskim. Podpisanie umowy, zdalnie odbyło się 18 marca 2024 r.

Dla Wydziału to wielka radość i duma, że absolwenci odnoszą sukcesy w pracy zawodowej, a w swojej drodze zawodowej nie zapominają o macierzystej uczelni i wracają przyczyniając się do jej rozwoju.

Przedsiębiorstwo Łęgprzem wspomoże bowiem organizację praktyk, umożliwi wizyty zawodowe oraz przeprowadzi wykłady dla studentów wydziału i będzie uczestniczyć w formułowaniu tematów prac dyplomowych. Nasi naukowcy będą prowadzić szkolenia, kursy, studia podyplomowe i doktoraty wdrożeniowe dla pracowników firmy; opracowywać ekspertyzy na potrzeby firmy i wspierać pracowników przedsiębiorstwa w aplikowaniu i realizacji projektów badawczych. Strony wspólnie planują organizować seminaria i konferencje.

 

fot. Jan Zych

Informujemy, że Samorząd Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej PK po raz kolejny przeprowadził plebiscyt na najlepszych nauczycieli na Wydziale. Wyniki tradycyjnie ogłoszono na Balu Lądowca, który odbył się 12 stycznia 2024 r. Wyróżnienia cieszą tym bardziej, iż wyrażają uznanie samych studentów. Wręczenie pamiątkowych statuetek odbyło się w obecności JM Rektora PK, prof. A. Szaraty oraz Dziekan Wydziału IL prof. Lucyny Domagały.

Tytuł Najlepszego Dydaktyka na kierunku Budownictwo: dr inż. Dorota Kropiowska
Tytuł Najlepszego Wykładowcy na kierunku Budownictwo: dr inż. Wacław Reczek
Tytuł Najlepszego Dydaktyka na kierunku Transport: mgr inż. Konrad Chwastek
Tytuł Najlepszego Wykładowcy na kierunku Transport: dr inż. Jan Aleksandrowicz

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Zdj. Jan Zych

W dniach 15-17 października 2023 r. Politechnika Rzeszowska w swoim ośrodku szkolenia szybowników w Bezmiechowej Górnej k. Leska zorganizowała szóstą edycję studenckich warsztatów drogowych, w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego, gdzie oczywiście nie zabrakło przedstawicieli z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Wydarzenie ma na celu utworzenie wspólnoty na rzecz edukacji i integracji studentów specjalności drogowej z różnych ośrodków.

W tegorocznych warsztatach uczestniczyli przedstawiciele szczęściu Politechnik: Gdańskiej, Białostockiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Krakowskiej i Śląskiej oraz Orlen Asfalt, który był głównym sponsorem wydarzenia.

Zespół Politechniki Krakowskiej, pod opieką dr inż. Piotr Zielińskiego z Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu, stanowili studenci V semestru studiów stacjonarnych WIL na kierunku budownictwo: Aleksandra Błyszczuk, Adam Bysina, Katarzyna Gajda, Piotr Kuraś, Faustyna Matuła i Maria Zgorzelska.

Warsztaty zainaugurowała niedzielna, wspólna kolacja uczestników. Zajęcia poniedziałkowe rozpoczęły się od wylosowania składu studenckich zespołów mieszanych (z różnych uczelni), a następnie ich integracji poprzez udział w zawodach polegających na zespołowym budowaniu wieży z klocków. W dalszej kolejności każdy zespół uczestniczył w czterech wybranych warsztatach, przygotowanych przez pracowników jednostek biorących udział w zjeździe. Poniedziałek zakończył się spotkaniem z instruktorem szybownictwa w hangarze, gdzie można było  zapoznać się z podstawami tego sportu, a każdy chętny mógł zasiąść w szybowcu. Dzień zakończył się wspólnym biesiadowaniem i graniem w planszówki.

We wtorkowy poranek uczestnicy opuścili gościnny ośrodek na górze Bezmiechowa i udali się do Babicy k. Rzeszowa. Na miejscu mogli zapoznać się z projektem budowy tunelu w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz obejrzeć z bliska tarczę TBM o średnicy 15 m, przygotowaną do wiercenia przedmiotowego tunelu. Całość wydarzenia została zwieńczona rozdaniem certyfikatów uczestnictwa i pamiątek w hotelu Hibiskus w Zarzeczu.

W kolejnej edycji Latający Uniwersytet Drogowy zawita do Krakowa. Studenci chętni do uczestnictwa w tym wydarzeniu już mogą kontaktować się z dr. inż. Piotrem Zielińskim (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Galeria zdjęć

 

Zdj. Politechnika Rzeszowska

 

Katedra Zarządzania w Budownictwie WIL PK jest pomysłodawcą i inicjatorem wielu szkoleń dla studentów, których tematem jest zastosowanie technologii BIM w kosztorysowaniu i organizacji robót budowlanych.

To właśnie z inicjatywy pracowników Katedry p. dr hab. inż. Krzysztofa Zimy, prof. PK i dr inż. Damiana Wieczorka odbył się cykl bezpłatnych szkoleń dla studentów WL pn „Technologia BIM w kosztorysowaniu i organizacji budowy”.

Dotychczas odbyły się cztery szkolenia w okresie od kwietnia – grudnia 2022 r., a że cieszyły się dużym zainteresowaniem rozpoczęto właśnie ich kontynuację. W listopadzie 2023 r. uruchomiono kolejne dwie edycje.

Czas trwania szkoleń wynosi osiemdziesiąt godzin lekcyjnych. W ramach szkolenia studenci zapoznają się z programem Revit, Navisworks Manage, BIM360 Design. Program zajęć obejmuje m.in. modelowanie wybranych obiektów, automatyzację pracy w Dynamo, modelowanie Rodzin (bloki), symulację procesu budowy, chmurę punktów, inwentaryzację obiektu  oraz przedmiary. Zajęcia odbywają się w dwóch systemach -  w weekendy oraz w ciągu tygodnia. W każdej grupie  szkoleniowej jest 12 studentów. W większości są to studenci specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa (TOB), którym program szkolenia był dedykowany. Szkolenia, poprowadzone przez firmę bim.edu.pl, kończą się uzyskaniem Certyfikatu Autodesk.

Szkolenie zostało sfinansowane z budżetu projektu POWER „REG – region uczący się”.




 

Informujemy o XVIII edycji konkursu o „Nagrodę im. Tadeusza Tertila". Trud i wysiłek autorów prac dotyczących Tarnowa i powiatu tarnowskiego może zostać dodatkowo doceniony i nagrodzony.

Łączna kwota przeznaczona na nagrody wynosi 14 000 zł brutto. Każdy ze zwycięzców w danej kategorii oprócz nagrody pieniężnej otrzyma dyplom oraz statuetkę, która zostanie wręczona podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego  30 października 2024 roku.

Szczegółowe informacje

 

 

Dziekanat Wydziału Inżynierii Lądowej ogłasza ostateczną listę rankingową do stypendium rektora - studia stacjonarne II stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim.

Studentom, których numery albumów zostały umieszczone na ostatecznej liście rankingowej zostało przyznane stypendium. Wypłaty wszystkich stypendiów będą do końca kwietnia.

lista rankingowa