KONKURENCJA BUDOWNICTWO CYFROWE / BIM

**************************************************************************************************************************

INFORMACJA DOT. ELIMINACJI KRAJOWYCH WORLDSKILLS POLAND 2021

27-29 PAŹDZIERNIKA 2021 KRAKÓW

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

29 października 2021 r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w Krakowie, poznaliśmy zwycięzcę pierwszych Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland 2021 w konkurencji Budownictwo cyfrowe/BIM. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 osób z całej Polski.

Zadania dla zawodników składały się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwało 3 sędziów: Wojciech Lelek specjalista ds. BIM z Tech Data Polska, Maciej Spiess specjalista ds. BIM z AEC DESIGN oraz dr inż. Jacek Magiera ekspert WorldSkills Poland i przewodniczący składu sędziowskiego.

"Zadania konkursowe sprawdzają kompetencje i umiejętności uczestników w kilku obszarach wiedzy i praktycznej pracy w technologii i metodyce BIM. Aby z sukcesem uczestniczyć w konkursie, każdy uczestnik musi umieć korzystać z narzędzi BIM do modelowania informacji o budynku, koordynacji międzybranżowej modeli BIM pochodzących z różnych branż, pracować w standardach procesów BIM wg wymogów międzynarodowych norm ISO serii 19650. Nacisk w zadaniach konkursowych nie jest jednak położony na umiejętność obsługi programów, choć jest ona niezbędna, tylko na rozwój modeli informacyjnych obiektów budowlanych wg specyfikacji zamawiającego, zgodnych z celami BIM i spełniającymi wysokie wymagania jakościowe. Tworząc model konkursowego budynku, uczestnicy będą musieli dostarczyć modele nasycone odpowiednimi informacjami i gwarantujące wymaganą jakość, będą musieli się wykazać umiejętnością pracy w zespole, znajomością technologii pracy współbieżnej i wymiany informacji na bazie modeli BIM poprzez środowisko wspólnej platformy danych." – relacjonował dr. inż. Jacek Magiera.

Złoty medal i bilet do Szanghaju otrzymał Radosław Mazgaj (absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej).

Drugie miejsce zajął Tomasz Kapuścik (absolwent WIL Politechniki Wrocławskiej), a trzecie miejsce Kinga Wielgus (absolwentka WIL PK).

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród byli obecni przedstawiciele nauki i biznesu: dr Paweł Poszytek - Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i oficjalny Delegat WorldSkills Poland; dr inż. Marek Bauer - Prorektor ds. Studenckich Politechniki Krakowskiej; prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata - Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej; Dawid Solak – p.o. Prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości.

Zwycięzca będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

Szczegóły dotyczące konkursu

Galeria zdjęć z wydarzenia