Sukces reprezentantki Polski w konkurencji Budownictwo Cyfrowe na Konkursie Euroskills 2023 w Gdańsku

W dniach 6-8 września 2023 roku odbyły się w Gdańsku zawody Euroskills 2023, którym patronuje europejska organizacja Worldskills Europe, a zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Worldskills Poland, przy współudziale wielu firm i uczelni partnerskich.

Politechnika Krakowska i Wydział Inżynierii Lądowej są partnerami edukacyjnymi Worldskills Poland od 2021 roku w konkurencji Budownictwo Cyfrowe, a dr inż. Jacek Magiera od samego początku tej inicjatywy, jeszcze od 2020 roku, współtworzył jej założenia i jest ekspertem krajowym Worldskills Poland w konkurencji Budownictwo Cyfrowe.

W konkursie jako reprezentantka Polski udział wzięła mgr inż. Dorota Cieślicka, która jeszcze jako studentka specjalności BIM na WIL PK wygrała Eliminacje Krajowe Worldskills Poland w listopadzie ub. r. Przez ostatnie 10 miesięcy Dorota Cieślicka przygotowywała się do zawodów przez intensywne treningi z ekspertem krajowym, a także biorąc udział w szkoleniach i pracując z trenerami wspomagającymi.

Konkurs jest rozgrywany jako test wielobranżowych umiejętności cyfrowych w budownictwie. Projekt konkursowy obejmował m.in. konfigurację środowisk informatycznych BIM, modelowanie branż architektonicznej i konstrukcyjnej, koordynację BIM, strukturyzację i modelowanie danych cyfrowych, wymianę danych w formatach natywnych i otwartych (np. COBie), modelowanie 3D i 4D, raportowanie. Zadania testowały znajomość nie tylko procesów i procedur BIM, ale i ogólniej środowiska normy ISO 19650 czy biegłości posługiwania się całym szeregiem programów BIM i elementów środowiska chmurowego BIM (konkurs jest rozgrywany w środowisku oprogramowania Autodesk, inicjatora i sponsora konkurencji w ramach organizacji Worldskills/Euroskills).

Trzy dni zmagań konkursowych to był czas intensywnej, wielogodzinnej pracy, wymagał ogromnego wysiłku i koncentracji, pracy w trudnych warunkach hal wystawowych Targów Amber Expo w Gdańsku (hałas, tysiące zwiedzających hale wystawowe, media). Ogłoszenie wyników i zdobycie brązowego medalu było niezwykłą nagrodą dla p. Doroty Cieślickiej, uwieńczeniem prawie rocznej pracy i zasłużonym docenieniem jest talentu i pracowitości. Gratulujemy!

Trzecie miejsce w Europie dla absolwentki specjalności BIM na WIL PK, Doroty Cieślickiej pokazuje także, że prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej studia z obszaru budownictwa cyfrowego i BIM plasują Politechnikę Krakowską w międzynarodowej czołówce uczelni czynnych w edukacji w tym obszarze. Ten medal to także sukces naszej uczelni i pracowników WIL PK, którzy specjalność BIM najpierw powołali do życia, a potem rozwinęli do światowego poziomu edukacji.

Zdj. Jacek Magiera

Zdj. FERS