Konkursy i nagrody
Z wielką dumą informujemy, że w XIV edycji Programu LIDER organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednym z zakwalifikowanych do finansowania jest projekt dr. inż. Krzysztofa Adam Ostrowskiego z Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych pt.: "Łańcuch kompozytowy nieprzewodzący ładunku elektrycznego wraz z systemem kotwienia".
Doktor jest jednym z trzech pracowników Politechniki Krakowskiej, który otrzyma grant w wysokości blisko 1,8 mln zł na realizację projektów badawczych o dużym wdrożeniowym potencjale. Pan Doktor kwotę wykorzysta na rozwijanie projektu.
Przypomnijmy, lekki i wytrzymały łańcuch kompozytowy, wykorzystujący surowce odpadowe z tworzywa sztucznego, ma się cechować specjalnymi właściwościami – przede wszystkim nie będzie przewodzić ładunku elektrycznego. Dzięki temu w przyszłości może być wykorzystywany do zabezpieczeń w zakładach przemysłowych oraz na szlakach turystycznych w wyżej położnych partiach górskich. Modyfikacja tworzyw sztucznych dodatkami i domieszkami pozwoli uzyskać wzmocniony kompozyt, dzięki czemu powstanie bezpieczny i trwały łańcuch o optymalnej wytrzymałości mechanicznej i sztywności.
Gratulujemy i życzymy zespołowi dalszych sukcesów!
fot. Krzysztof Ostrowski / archiwum PK
Dnia 22 listopada 2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji przyznającej nagrodę za pracę magisterską absolwentowi II stopnia specjalności Budownictwo Hydrotechniczne i Geotechnika w składzie prof. dr hab. inż. Elżbieta Pilecka – Kierownik Katedry Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów, mgr Tomasz Zaremba – Dyrektor handlowy Pietrucha International Sp. z o.o. i dr inż. Grażyna Gaszyńska – Freiwald.
Absolwent mgr inż. Karol Sułkowski otrzymał nagrodę pieniężną od firmy Pietrucha International Sp. z o.o. oraz pamiątkowy dyplom za pokazanie w swojej pracy magisterskiej pt. „Analiza stateczności nasypu kolejowego na czynnym osuwisku na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz wraz z propozycją zabezpieczenia” możliwości zastosowania produktów firmy Pietrucha International Sp. z o. o. Promotorem pracy była prof. dr hab. inż. Elżbieta Pilecka. Praca została obroniona z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem.
Laureatowi mgr. inż. Karolowi Sułkowskiemu gratulujemy i życzymy wielu osiągnięć i satysfakcji w pracy zawodowej!
W imieniu redakcji miesięcznika Builder Polska oraz Stowarzyszenia Producentów Betonów zapraszamy studentów kierunków budownictwo i architektura na webinarium nr. #1 „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej". Webinarium jest jednym z trzech, które odbędą się w ramach II edycji konkursu „Dwa oblicza, jedna przyszłość”. Webinarium odbędzie się 8 grudnia 2023, o godz. 11.00
on-line na platformie ZOOM.
Każdy uczestnik otrzyma imienny certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu. Aby otrzymać certyfikat należy się zarejestrować i być obecnym na webinarium.
Zapisy (link zostanie podany w dniu wydarzenia).
Finał konkursu odbędzie się w dniach 7-9 października 2024 r. podczas konferencji „SPB 2024”.
Wystartowała VII edycja Konkursu Dla Młodych Inżynierów – Wyzwanie Młodego Inżyniera w ramach programu Builer for the Future - 4YoungEngineers miesięcznika Builder Polska.
To wydarzenie stanowi platformę dla młodych umysłów pełnych pomysłów i pasji do technologii. Poszukiwane jest kreatywne podejście, innowacyjne pomysły i zdolności do rozwiązywania problemów technicznych.
Temat zadania: "Wyzwanie Młodego Inżyniera"
Projekt koncepcyjny stanowiący dla autora (autorów) wyzwanie i będący autorską propozycją rozwiązania zdefiniowanego wyzwania inżynierskiego.
Zakres projektu:
Autorska odpowiedź młodego inżyniera będąca dla niego wyzwaniem projektowym we wskazanym zagadnieniu i przyjętym przez niego zakresie. Powinna być zaprezentowana w formie projektu lub jego fragmentu stanowiącego to wyzwanie, w przyjętej przez autora skali.
Projekt można zgłosić do 14 lutego 2024 roku.
Wydział Inżynierii Lądowej może być dumny z osiągnięcia naszych dwóch naukowczyń.
Na łamach czasopisma Springer Materials and Structures, ukazały się Rekomendacje RILEM dotyczące przeprowadzania badań w kierunku oceny podatności betonu na odpryskiwanie w pożarze.
Pracą, która powstała jako efekt działań komitetu RILEM TC 256-SPF: w ramach prac Work Grup 3.2 – Screening test, kierowała dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK we współpracy z dr inż. Katarzyną Mróz z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PK.
W zespole współpracowali ze sobą również eksperci z czołowych jednostek europejskich zajmujących się odpornością ogniową konstrukcji betonowych: CSTB, Lund University, Research Institutes of Sweden (RISE), CERIB France, University of Sheffield, University of Bordeaux, Newcastle University, Politecnico di Milano, University of Edinburgh i inni.
Badania umożliwiające realizację badań zgodnie z rekomendacją są wykonywane w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych dzięki systemowi badawczemu jaki powstał w ramach pracy doktorskiej dr inż. Katarzyny Mróz ze środków projektu NCN PRELUDIUM 12 “Influence of restraint of thermal strains on characteristic of concrete spalling in fire”.