Fundacja Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery przy Politechnice Krakowskiej przyzna w roku 2024 nagrody za oryginalne, twórcze, nadające się do upowszechnienia osiągnięcia w zakresie technologii energooszczędnych i bezodpadowych, nowych metod ochrony środowiska naturalnego, poszanowania i oszczędzania energii, odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Do udziału w konkursie zapraszamy absolwentów studiów I stopnia, a także studentów lub absolwentów II stopnia studiów w Politechnice Krakowskiej, którzy nie ukończyli 25 lat życia. Przyznane przez Zarząd Fundacji nagrody wraz z gratyfikacją finansową zostaną wręczone podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie potwierdzonego przez Wydział formularza zgłoszeniowego. Termin złożenia w Dziekanacie WIL - do 9 lipca 2024 r.

Regulamin określający zasady przyznawania nagród przez Fundację Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery oraz Formularz zgłoszeniowy do konkursu znajduje się na stronie fundacji.


 

Informujemy, że na stronie wydziałowej, w zakładce dla pracownika został umieszczony Regulamin konkursu o nagrodę Dziekana WIL za działalność dydaktyczną dla pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Wydziału.

Konkurs w założeniu będzie cykliczny. Oferuje aż pięć stopni nagród. Wierzymy, że doceniając dydaktyków jednocześnie dbamy o jakość nauczania.   

Wnioski będzie można składać już w listopadzie tego roku kalendarzowego, o czym odpowiednio wcześniej przypomnimy. Zachęcamy do aplikowania.

W dniach 13-14 maja 2024 r. odbyła się Konferencja KS2024. Konferencja była platformą spotkania dla ponad 120 uczestników ze wszystkich ośrodków naukowych z całej Polski, w których prowadzone są prace naukowe i wdrożeniowe związane z konstrukcjami sprężonymi, a także kilkunastu firm działających zarówno w branży projektowej jak i wykonawczej. Konferencji przysłuchiwali się ponadto młodzi adepci wiedzy inżynierskiej, studenci Wydziału Inżynierii Lądowej PK.

Tematyka Konferencji – konstrukcje sprężone – ich projektowanie, wykonawstwo jak i późniejsze utrzymanie i eksploatacja, jak we wszystkich poprzednich edycjach Konferencji Konstrukcje Sprężone, dały przyczynek do wielu gorących rozmów i dyskusji.

Obrady zostały uświetnione uroczystą kolacją i koncertem ORGANIC GENERATION Trio w składzie Marcin Wądołowski, Kajetan Galas, Adam Czerwiński (czołowi polscy muzycy jazzowi).

Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym Konferencji KS2024 były zorganizowane w dniu 15 maja 2024 warsztaty projektanta p.t. „Dobre praktyki w projektowaniu konstrukcji sprężonych”, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników, a po zrealizowaniu przyjętego programu przerodziły się w wielowątkowe dyskusje w kuluarach.

Konferencja KS2024 była bardzo udana, a na kolejna edycję Konferencji KONSTRUKCJE SPRĘŻONE zapraszamy już w maju 2027 roku.

Galeria zdjęć - for. Jan Zych

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu, którego autorką jest studentka socjologii na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach badania do pracy magisterskiej przygotowała ankietę na temat pracy zarobkowej i jej znaczenia w życiu studentów. Ankieta jest skierowana do osób studiujących na największych polskich uczelniach – pod względem liczby studentów – jeden uniwersytet i politechnika (jeśli jest) z każdego województwa.

W badaniu pyta o to co studenci myślą o pracy zarobkowej i jakie ma ona dla nich znaczenie, a także o ich doświadczenia związane z pracą, jeśli już wkroczyli na rynek pracy (w tym m.in. o kwestie łączenia studiów i pracy). W związku z tym, że ankieta zawiera zróżnicowane pytania, jest ona skierowana do wszystkich osób studiujących, także tych, które pierwsze doświadczenia zawodowe mają dopiero przed sobą.

Link do ankiety

 

 Dzień Lądowca 2024 właśnie przeszedł do historii.  

Wydarzenie zgromadziło wielu studentów, ale też kandydatów na studia, bo w programie wydarzenia były przewidziane również prezentacje dla uczniów szkół średnich.

23 maja 2024 r., od wczesnych godzin rannych na kampusie przy ul. Warszawskiej, jak grzyby po deszczu, pojawiały się stoiska zaprzyjaźnionych z wydziałem firm, które przygotowały dla uczestników oferty staży i praktyk, prezentacje swojej działalności, liczne konkursy z nagrodami. Wielu z wystawców sponsorowało towarzyszącą wydarzeniu strefę gastronomiczną (grill, hot dogi, popcorn, wata cukrowa, lemoniada) oraz strefę gier i zabaw (elektryczny byk, piłkarzyki, cymbergaj, fotobudka).

Wśród sponsorów Dnia Lądowca 2024 musimy wymienić: SHM System, PBW Inżynieria, Menard Polska, Budimex SA, ERBUD Group, STRABAG Polska, Mostostal Kraków S.A., Atlas Ward, Sappi Europe, Koleje Małopolskie, Wanicki Sp. z o.o., Geocomp Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Ale to nie koniec, wielu wystawców – partnerów, organizowało na swoich stoiskach ciekawe konkursy z  nagrodami, a wśród nich byli: F.H.U Wanta, BUDROMOST, TMSYS, Mota-Engil Central Europe S.A., TINES, GT Construction, ERBET, Eiffage Polska, Arup, Łęgprzem, EX7, KD Construction Biuro Projektowe.

 


W tym dniu odbył się również pokaz prawidłowego montażu rusztowań i zabezpieczeń BHP - firma Andrzej Dziedzic i firma Faraone. O możliwościach kariery studenci mogli porozmawiać z przedstawicielami Biura Karier PK, Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Okręgowego Inspektoratu Pracy. Przedstawicielka Builder Polska opowiadała o programie wspierającym pod nazwą 4YoungEngineers. Magazyn Builder już po raz kolejny był patronem medialnym tego wydarzenia.
Oficjalne przywitanie przybyłych uczniów rozpoczęło się prezentacją kierunków i zasad przyjęć, przeprowadzoną przez Prodziekan dr inż. Aleksandrę Faron. Do zapoznania się z życiem studenckim przybyłych zachęcał Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Krzysztof Szydłowski. Następnie zaprosiliśmy kandydatów do  zwiedzanie laboratoriów Wydziału. Pomocą służyli przedstawiciele Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

W ramach wydarzenia studenci zaprezentowali swoje prace na wystawie posterowej podczas plenerowej, Wydziałowej Sesji Kół Naukowych, a koła naukowe WIL miały możliwość zaprezentowania się i zwerbowania nowych. O pracach dyplomowych w katedrach Wydziału opowiadali ich przedstawiciele, natomiast Samorząd Studentów zapewniał dodatkowe rozrywki i ciekawe konkursy (np. wyścig w taczkach). Podczas całego wydarzenia rozdaliśmy mnóstwo wydziałowych gadżetów, z których jeden wybrali sami studenci w Facebookowej ankiecie.

Wierzymy, że uczniowie biorący udział w wydarzeniu w przyszłości wybiorą nasz Wydział. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy ich, że WIL to gwarancja zatrudnienia, sukcesu i satysfakcji. Jesteśmy przekonani, że studenci dobrze się bawili podczas swojego święta. Dziękujemy Wam, że byliście wszyscy częścią tego dnia.

A za rok… już trzymamy kciuki za pogodę!

Galeria zdjęć z wydarzenia okiem p. Jana Zycha i p. Joanny Skowrońskiej z Działu Promocji PK oraz WIL PK.